Żaneta Czyżniewska,
lider Platformy Obywatelskiej
Zgodnie z przyjętym w czerwcu 2008r. przez Parlament Europejski sprawozdaniem, bezpieczeństwo energetyczne, zmiany klimatyczne, rozszerzenie UE, zarządzanie migracją oraz prawa człowieka to priorytety w zakresie Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej została powołana na mocy Traktatu o Unii Europejskiej w 1992r. i rozwinięta w Traktatach: Amsterdamskim i Nicejskim. Nadrzędnym jej celem jest potwierdzanie tożsamości Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej, ochrona wspólnych wartości, interesów, niezależności, integralności. Ogromne znaczenie ma umacnianie bezpieczeństwa we wszelkich formach, zachowanie pokoju międzynarodowego. Podstawą do funkcjonowania WPZiB są wspólne stanowiska, strategie i działania oraz systematyczna współpraca państw członkowskich Unii Europejskiej.
Europa - borykając się z różnymi dylematami – nie szuka już rozwiązań militarnych. Obecnie najczęściej stosowanymi narzędziami działań (włączając w to przymus) politycznych jest ekonomia i wpływy na arenie międzynarodowej. Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa pozostawała w cieniu spraw dotyczących integrującej się Europy z powodu czysto politycznego charakteru.
Obecnie, gdy szeroko rozmawia się o sytuacji ekonomicznej świata, znaczeniu bezpieczeństwa energetycznego, przepływie gazu rosyjskiego do Europy, rewitalizacji NATO kondycji ONZ, istotnym narzędziem do rozmów UE – reszta świata jest właśnie Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Od pięciu lat Polska jest beneficjentem wspólnotowych funduszy. Znamy już odpowiedź na pytanie: „Co Unia może nam dać?”. Nowym wyzwaniem jest obecnie działanie z myślą „Co my możemy dać Unii?”. Polska może aktywnie partycypować w ważnych dla całej Zjednoczonej Europy sprawach. Dzięki określaniu własnego stanowiska w kluczowych zagadnieniach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa stajemy się istotnym graczem na arenie międzynarodowej, lepiej dbamy o swoje interesy. Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa to obszar, w którym mogą wykazać się nasze kompetentne służby dyplomatyczne, zreformowana przez rząd Platformy armia zawodowa. Jako członkowie Unii Europejskiej mówimy silnym głosem. Nie jesteśmy postrzegani hamulec dla interesów Wspólnot, jak w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Staliśmy się równoprawnym członkiem zintegrowanej Europy, innowatorem nowych idei. Dla Unii Europejskiej jesteśmy partnerem, którego chcą słuchać inne państwa.
Ogromne znaczenie ma zainaugurowany przez Polskę w 2009r. program „Partnerstwo Wschodnie” , który – parafrazując tytuł artykułu ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego – jest kluczem do relacji Unia Europejskiej z Rosją. To także szansa naszego kraju dla polepszenia relacji z państwem, z którym dźwigamy wspólny ciężar historii.
Ważna, z punktu widzenia Platformy Obywatelskiej, jest unijna polityka energetyczna, stawia to również za jeden z celów prezydencji Polski w Unii w 2011r.. Dostrzegamy jej ogromną wagę w relacjach międzynarodowych i aktywnie staramy się brać w niej udział. Kluczowa jest tu propozycja Premiera Donalda Tuska dot. solidarności energetycznej. Nie bez znaczenia jest dla nas często bagatelizowana polityka klimatyczna. Dowodem na to jest niedawne bezprecedensowe dla Polski podpisanie przez Premiera umowy o sprzedaży Hiszpanom praw do emisji dwutlenku węgla..
Unijna polityka zagraniczna ewoluuje pod wpływem Traktatu Reformującego. Polska zajmuje w tej sprawie swoje stanowisko. Popieramy zdecydowanie powstanie dyplomacji unijnej oraz Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
Silna Unia może stać się strategicznym kooperatorem gospodarczym dla Stanów Zjednoczonych, pomocą dla ONZ, komplementarnym partnerem dla NATO. Silna Unia to Unia zgodna w swoich działaniach na arenie międzynarodowej. Wspólnie jesteśmy w stanie osiągnąć więcej.